شنبه, 26 آبان 1397
مشاهده در قالب پی دی اف چاپ

 

دوره آشنایی با ابزار Geant4 :

اهداف دوره :

  • آشنایی با شبیه سازی پروژه ها به روش مونت کارلو
  • معرفی ابزارشبیه ساز Geant4، نحوه نصب و بکارگیری آن
  • ساخت یک پروژه مقدماتی

مخاطبان :

  • وزارت علوم تحقیقات و فن آوری
  • وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
  • مراکز پرتو درمانی

تحصيلات مخاطبان:کارشناسی به بالا

مشاغل مخاطبان : دانشجویان ، فن آوران رادیوتراپی ،پزشکی هسته ای،ژئوفیزیک

پیشنیاز : مقدمات برنامه نویسی و آشنایی با رایانه

مدت کل دوره : 60 ساعت

چکیده دوره :

در آغاز تاریخچه ای از پیدایش روش مونت کارلو و مبانی مقدماتی این روش بیان میشود و کاربرد آن را در حل مسایل مختلف علوم به وبژه مسایلی که طبیعت آماری دارند و در فیزیک ،مهندسی و پرتوپزشکی مطرح می شوند ،بیان میکنیم .سپس در این قسمت مفهوم اعداد تصادفی بیان خواهد شد.تولید اعداد شبه تصادفی توسط ماشین و بکارگیری آن در روش مونت کارلو را نیز انجام خواهیم داد .گستره ی مسایلی که با این روش قابل حل است را مرور کرده ،آنگاه انواع کدهای کامپیوتری که با این روش کار میکنند را بررسی میکنیم .

در بخش دوم کارگاه باتوجه به اینکه در ابزار geant4 به برنامه نویسی شی گرا نیاز است ،کلیاتی در مورد برنامه نویسی شی گرا بویژه c++ بیان خواهد شد .

در بخش سوم کاربری مقدماتی سیستم عامل لینوکس به طوراجمالی کار میشود،تاکاربر بتواند ابزارGeant4 را برروی این سیستم عامل نصب کند . در این قسمت کارگاه عملی نیز برگزار میشود .در کارگاه عملی هدف این است که کاربر بتواند سیستم عامل لینوکس را بتواند نصب کرده و در آن ابزار geant4 و ملزومات آن را نصب کند .

بخش چهارم مربوط به یادگیری و کار عملی با ابزار شبیه ساز geant4 است . در این بخش درآغاز ساختاراین ابزار ،کتابخانه ها و دیگر جزییات را شرح میدهیم و سپس روشهای ساخت هندسه ،مواد ،فهرست فیزیکی وساخت چشمه ها را کار میکنیم .

بازدید ها : 5615
 
کالج دانشگاه فردوسی مشهد
FERDOWSI UNIVERSITY