شنبه, 26 آبان 1397
مشاهده در قالب پی دی اف چاپ

 

دوره آموزش نرم افزار catia :

اهداف دوره :

  • اسان شدن محاسبات مهندسی و مدل سازی
  • آشنایی دانشجویان جدیدالورود با این نرم افزار

مخاطبان :

  • دانشجویان دانشگاه اقبال
  • دانشجویان دانشگاه آزاد
  • دانشجویان دانشگاه خیام
  • دانشجویان دانشگاه فردوسی

تحصيلات مخاطبان:دیپلم،لیسانس

مدت کل دوره : 24 ساعت

چکیده دوره :

نرم افزار CATIA يكي از قويترين نرم افزارهاي طراحي،توليد و تحليل به كمك كامپيوتر يا CAD/CAM/CAE در جهان است كه هم اكنون بعنوان يكي از بهترين نرم افزارهاي CAD/CAM/CAE در سطح جهاني و كشور عزيزمان بصورتي وسيع مورد استفاده قرار ميگيرد . اين نرم افزار داراي كاربردهاي وسيعي است كه در زير به برخي از آنها اشاره ميگردد:

1-محيط هاي مدل سازي (Solid Model) : اين قسمت كه در زير مجموعه ماژول Mechanical Design قرار دارد براي مدل كردن قطعات توپر (Solid) و مجموعه مونتاژي و طراحي قالب و طراحي مدل هاي ورقكاري (Sheetmetal)، نقشه كشي صنعتي ،تلرانس گذاري و ... استفاده ميشود .

مدل سازي سطوح : اين قسمت علاوه بر ساخت سطوح پيچيده قابليت انجام مدلسازي روي ابر نقاط و فايلهاي حاصل از اسكن سه بعدي را نيز دارا است .

2-محيط ماشينكاري : پس از ساخت مدل به كمك قابليتهاي محيط ماشينكاري براحتي ميتوان عمليات ماشينكاري مورد نياز براي تهيه قطعه مدل شده از روي قطعه خام را تعريف كرده و هر مرحله از ماشينكاري را بصورت متحرك ( انيميشن) مشاهده كنيد .

3-محيط تحليل المان محدود : به كمك قابليتهاي اين محيط ميتوانيد قطعات و مدلهاي مونتاژي ساخته شده در اين نرم افزار را تحليل كرده و مواردي مانند تغييرشكل ،توزيع تنش و ... را در آنها بدست آورد .

4-طراحي و تحليل مكانيزمها : به كمك اين قابليت از نرم افزار Catia ميتوانيد پس از تعريف اتصالات بين اجزاي مختلف مكانيزم ،حركت مكانيزم را مشاهده كرده و آنرا تحليل كنيد .

اين نرم‌افزار در کنار نرم‌افزار Pro/Engineer از جمله قوي‌ترين نرم‌افزار‌هاي پيشرفته درزمينه طراحي، شبيه‌سازي و مونتاژ قطعات به ويژه در محيط سه‌بعدي مي‌باشد. مسايل مربوط به شبيه‌سازي، بررسي اثر باد وفشارهاي مختلف و نيز محاسبات تنش وخستگي و بسياري از محاسبات پيچيده ديگر توسط اين نرم‌افزار قابل بررسي و محاسبه است. از ويژگي‌هاي بارز اين نرم‌افزار توانايي كد نويسي براي دستگاه‌هاي CNC مي‌باشد

نرم افزار CATIA دارای یک محیط MDI می باشد یعنی در زمان واحد می توان در محیط های کاری مختلفی کار کرد و هر کدام از آنها را در یک پنجره جدا مشاهده نمود .به عنوان مثال می توان همزمان که طراحی یک قطعه انجام می شود در پنجره دیگری تحلیل آن قطعه را تحت بار گذاری ها و شرایط کاری متفاوت مشاهده نمود و در پنجره دیگری به طور همزمان نحوه ماشین کاری و ساخت آن و خروجی های g-code آن را برای تهیه فایل های مورد نیاز ماشین های cnc کنترل نمود و در پنجره دیگری کارکرد این قطعه را که مثلا یکی از قطعات سیستم تعلیق یک اتومبیل می باشد در سیستم تعلیق اتومبیل در کنتار قطعات دیگر مشاهده نمود. در واقع تمام این محیط ها را می توان به هم fully Associate نمود یعنی هر تغییری در یکی از محیط ها به صورت هم زمان در سایر محیط ها اعمال می شود. به کار بردن واژه Concurrent Engineering یا مهندسی هم زمان ، برای توصیف این قسمت کاملا مناسب می باشد. در اینجا میتوان به خوبی درک کرد که وقتی میگوییم تولید یک پارچه به کمک کامپیوتر منظور ما از این واژه چیست. به همین دلیل وقتی وارد محیط کاری نرم افزار Catia میشوید با لیستی از برنامه های متفاوت روبرو می شوید که آموختن هر کدام از آنها لازمه یاد گیری تخصص خاصی می باشد. پس باید تا کنون متوجه شده باشید که آموختن نرم افزار Catiaبه طور کامل امکان پذیر نمی باشد و افراد مختلف هر کدام در زمینه کاری و تخصص خود میتواند بخشی از نرم افزار را فرا بگیرد.

 

 

 

 

بازدید ها : 3951
 
کالج دانشگاه فردوسی مشهد
FERDOWSI UNIVERSITY